PagrindinisNaujienos

Naujienos

Teikiant paraiškas raginame informuoti dalyvius ir turėti jų sutikimą

2023 m. vasario 15 d.

Lietuvos kultūros taryba (LKT) atkreipia dėmesį, kad paraiškas teikiantys asmenys patvirtina, jog visa paraiškos informacija jos teikimo metu yra tiksli ir teisinga, įskaitant ir numatomus projekto dalyvius. Nepaisant to, LKT tarybos nariai ir ekspertai ne sykį susidūrė su atvejais, kai paaiškėjo, jog įvardyti projektų dalyviai apie tokius ketinimus nebuvo informuoti ir sutikimo nedavė. LKT ragina teikiant paraišką ir įvardijant dalyvius vadovautis etikos ir bendradarbiavimo normomis, gaunant žodinį pagrindinių projekto dalyvių sutikimą.

LKT narys Dainius Vaitiekūnas pastebėjo, kad „kartais pasitaiko projektai, kurių paraiškose yra įvardinti dalyviai jiems to nežinant, negavus bent žodinio jų sutikimo. Būna ir taip, kad kartais patys ekspertai nustemba, pamatę save įrašytus tarp dalyvių. Be abejonės, tokiu atveju jiems tenka nusišalinti nuo projekto vertinimo. Esu ir pats susidūręs su šia situacija, kai dirbau LKT ekspertu.“ D. Vaitiekūnas pabrėžė, kad LKT narių darbas „yra pagrįstas suteiktu pasitikėjimo kreditu – mumis nori tikėti pareiškėjai, o mes norime tikėti jais. Be pasitikėjimo būtų labai sunku. Būtų korektiška ir pagarbu projekto dalyvių ir vertintojų atžvilgiu, kad sutikimas būtų gautas.“

Aptardamas situaciją vizualiųjų menų srityje jam pritarė ir kitas LKT narys – Deimantas Narkevičius: „Man atrodo, kad pagrindinis keistumas, kai rašydami projektus pareiškėjai pateikia menininkų, kūrėjų pavardes jiems to nežinant. Tai labai didelis vertybinis nesusipratimas. Gal menininkas tame projekte nenori dalyvauti, nenori rodyti savo kūrinio, gal jo netenkina ekspozicinės sąlygos? Gal jis apskritai nenori dirbti su tuo pareiškėju, kuratoriumi, su viena ar kita institucija?“

D. Narkevičius pabrėžė, kad projektas prasideda nuo kūrėjų surinkimo: „Puikiai suprantu, kad dirbti su individualiais kūrėjais, menininkais nėra lengva, kad jie kartais nepadaro būtent to, ko tikisi parodos rengėjas, nesuspėja, gali būti vienokie ar kitokie pakeitimai. Tai gyvas procesas ir menininkai projektuose gali būti ir pakeičiami. Suprantu, kad kuratoriai taip pat yra kūrėjai ir projekto eigoje jų vizijos auga ir plečiasi, pasipildo naujais kūriniais ir menininkai į didesnius renginius kviečiami ir paskutinę minutę, bet, mano manymu, kažkoks procentas paraiškoje įrašytų menininkų kūrinių, atstovaujančių vystomos idėjos pagrindą, turėtų būti eksponuojamas. Tai neturėtų būti „literatūrinis“ paraiškos atspindys, bet tikrai daugiau nei 60–70 proc.“

Deimantas Narkevičius, Dainius Vaitiekūnas, LKT forumas 2022. Vytenio Budrio nuotrauka

Raštiški dalyvių sutikimai paraiškose – diskusijų objektas

LKT informuoja, kad šiuo metu teikiant paraišką nereikia papildomai pridėti raštiškų dalyvių sutikimų, tačiau D. Narkevičius pastebi, kad susiklosčiusi praktika nėra itin aiški ir priimtina: „Projektų rašymo industrija, kai atsietai ar lengvai interpretuojamas dalyvių įsipareigojimas ar neįsipareigojimas (įrašytą kūrėją gali kviesti arba ne) ir kuria perteklinį projektų kiekį. Jei atsirastų labiau atsakingas požiūris, manau, kad projektų būtų pateikiama mažiau ir jie būtų geriau paruošti turinio prasme“. Jis minėjo, kad tokie projektai ruošiami ilgai, kuriama koncepcija, dėliojamas menininkų sąrašas. D. Narkevičius pabrėžė, jog vertinant paraiškas susidaro įspūdis, „kad kartais surašomi kūrėjai, su kuriais net neketinama bendradarbiauti. Tiesiog, kad paraiška atrodytų įspūdingiau, kad pavardės būtų žinomos, su solidžiais cv sąrašais ir pagal tai skiriamas finansavimas. Jei būtų pateikiamas artimesnis realybei dalyvių sąrašas, klausimas, ar finansavimas būtų skirtas, ar skirtas tokia pat apimtimi“.

LKT narys teigė, kad „įsipareigojimas į projektą įrašyti dalyvius su jų sutikimais turėtų būti skatinamas. Individualūs kūrėjai kaip vizualieji menininkai, turintys autorių teises, turėtų bent jau žinoti, kad į projektą įtrauktos jų pavardės ir ketinami eksponuoti jų darbai. Suprantu, kad surinkti iš jų visų patvirtinimus nėra lengva, bet čia jau yra diskusijų objektas, kaip tą padaryti.“  

D. Vaitiekūnas ragino „kalbėtis tarpusavyje, paraiškų rengėjams kalbėtis su dalyviais“. Jis taip pat pabrėžė, kad pildydami paraišką, projekto vykdytojai įsipareigoja ir patvirtina, kad pateikta informacija yra tikra ir teisinga: „Už parašo turi slypėti tam tikra tikrovė. Tai nėra tik formalumas. Man atrodo, svarbu eiti atgal prie reikšmių, prie žmogiškų santykių, galimo bendradarbiavimo aptarimo. Esame tame pačiame kultūros reikšmių lauke ir mums visiems tai rūpi.“



« Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaPranešėjų apsaugaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos