Stebėsenos ir analizės skyriaus (SAS) vadovė Radvilė Maskuliūnaitė ir vyresnysis analitikas Martynas Tininis viešėjo Tarptautinėje kultūros politikos konferencijoje Valetoje, Maltoje. Ją organizavo Kultūros politikos ir tendencijų kompendiumas ir Maltos menų taryba. M. Tininis pristatė Lietuvos kultūros tarybos įgyvendinamą „Tolygios kultūrinės raidos“ modelį 2019–2023 m., jo iššūkius ir rezultatus. SAS komanda taip pat dalyvavo 6-ojoje Kultūros politikos ir tendencijų kompendiumo asociacijos visuotinėje asamblėjoje ir susitiko su gausia tinklo bendruomenė.
Šių metų konferencijos tema – „Teisė į kultūrą“. Ji yra kertinis Maltos menų tarybos strategijos akcentas, kuris užfiksuotas šūkyje „Rūpintis. Kurti. Klestėti“. Renginį sudarė 3 ekspertų diskusijos, kuriose buvo kalbamasi apie kūrybinę laisvę, kultūrų įvairovę ir prieinamumą, kultūros demokratiją. Kultūros politikos formuotojai, tyrėjai, ekspertai, menininkai, akademikai iš įvairių Europos šalių dalijosi savo perspektyvomis ir patirtimis. Susirinkusieji aktyviai diskutavo apie įgyvendinamus kultūros politikos kelius, galinčius pakeisti visuomenę ir praturtinti žmonių gyvenimą kultūra ir menais.
M.Tininis pristato Tolygios kultūrinės raidos modelį konferencijoje Maltoje, Maltos menų tarybos nuotrauka
SAS vadovė R. Maskuliūnaitė pasakoja, kad „dalyvavimas konferencijoje atnešė naujų minčių tyrimams bei analizėms. Išgirdau įdomių pranešimų bei diskusijų apie kūrybinę laisvę, kultūrinę įvairovę ir prieinamumą, kultūrinę demokratiją. Konferencijos metu buvo keliami klausimai, kaip kultūros sektorius galėtų prisidėti prie kūrybinės laisvės skatinimo, stebėti, kad ji nebūtų ribojama, kokią įtaką turi politinis korektiškumas menininko saviraiškai?“
Vyresnysis analitikas M. Tininis pritaria, kad „konferencijos metu daug dėmesio sulaukė kūrybinės laisvės tema. Tai, kad autoritarinė valdžia pirmiausiai siekia apriboti menininkų kūrybinę laisvę, o po jos – žiniasklaidos. Galiausiai seka pilietinių laisvių apkarpymai. Jei apginsime menininkų laisvę kurti laisvai – apginsime demokratiją apskritai.“
Tarptautinėje kultūros politikos konferencija Maltoje, Maltos menų tarybos nuotrauka
R. Maskuliūnaitė teigia, kad „labai didelis dėmesys skirtas lygioms galimybėms ir kultūros prieinamumui įvairioms visuomenės grupėms. Lietuvos kultūros tarybai tikrai aktualu matyti, kokios pagrindinės tarptautinės kultūros politikos tendencijos ir idėjos vyrauja kitose šalyse“. Lietuvos kultūros tarybos viena iš funkcijų yra analizuoti kultūros ir meno sektorių procesus šalyje – įgyvendinti kultūros ir meno lauko tyrimus, analizes, teikti rekomendacijas dėl kultūros politikos modelio tobulinimo. „Tai gali padėti stiprinti mūsų organizacijos funkcijas, įgyvendinant kultūros ir meno tyrimus, nukreipti į aktualias problemas ir klausimus keliamus tarptautiniame lygmenyje, kurie taip pat aktualūs ir Lietuvoje“, – įspūdžiais dalijasi Radvilė.
M.Tininis pristato Tolygios kultūrinės raidos modelį konferencijoje Maltoje, Maltos menų tarybos nuotrauka
Kultūros politikos ir tendencijų kompendiumas
Nuo 2019 m. Lietuvos kultūros taryba yra Kultūros politikos ir tendencijų kompendiumo narė. Kompendiumas veikia kaip pagrindinė Europos kultūros politikos analizės platforma, kurioje analizes teikia nepriklausomi ekspertai iš daugiau nei 40 šalių. Kompendiumas taip pat bendradarbiauja su kultūros politikos formuotojais, administratoriais, kultūros ir meno organizacijomis, institucijomis bei jų tinklais, tyrėjais ir dokumentacijos specialistais, žurnalistais ir studentais. Viešai prieinama infromacija ir duomenys padeda sprendimų priėmimo procesuose, atliekant šalių kultūros politikos lyginamąją analizę ir tyrimus, kaupiant duomenis ir skleidžiant gerąją praktiką.