PagrindinisNaujienos

Naujienos

Asta Pakarklytė viešėjo menų tarybų ir kultūros agentūrų susitikime Tartu

2024 m. gegužės 2 d.
Asta Pakarklytė viešėjo menų tarybų ir kultūros agentūrų susitikime TaIFACCA Europos skyriaus susitikimas Tartu, 2024. Nuotraukos autorė: Signe Oidekivi, užsakovė: Estijos Respublikos kultūros ministerija

Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Asta Pakarklytė dalyvavo Tarptautinės menų tarybų ir kultūros agentūrų federacijos (angl. The International Federation of Arts Councils and Culture Agencies, IFACCA) 23-iajame Europos skyriaus susitikime Tartu, Estijoje. Tartu yra šių metų Europos kultūros sostinė, kurios pagrindinė meninė koncepcija yra „Išgyvenimo menas“. Atsispiriant nuo kultūrinio Tartu 2024 fono buvo parinkta ir kasmetinio federacijos narių susitikimo tema – Kultūros finansavimo institucijos eksponentinių pokyčių laikais.  

Išgyvenimas pasaulinių krizių akivaizdoje ir galios dinamika  

Trijų dienų suvažiavime dalyvavo 17 šalių (Airijos, Anglijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Kroatijos, Latvijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Maltos, Norvegijos, Rumunijos, Šiaurės Airijos, Švedijos, Ukrainos ir Velso) atstovų iš 20 skirtingų kultūros finansavimo institucijų. Renginio organizatoriai sukūrė saugią ir atvirą erdvę kalbėtis net ir jautriausiomis temomis. Susitikimo formatas vyko pagal „Chatham House“ taisyklę, kuri numato, kad susirinkusieji gali laisvai naudoti susitikime pateiktą informaciją, tačiau negali atskleisti kalbėtojo tapatybės.  

„Išties, daugelis menų tarybų ir kultūros fondų vadovų atviravo, kad tokie susitikimai yra tarsi grupinės terapijos seansai. Žinojimas, kad nesi vienas savo problemose, gali sulaukti supratimo ir moralinės paramos, įgyti įžvalgų ir naujų perspektyvų – sustiprina. Kai esi įsijautęs į savo vietinį kontekstą, problemos atrodo vienokio mastelio, bet kai atsiduri tarptautinėje dimensijoje, horizontas smarkiai išsiplečia. Štai kolegos iš Suomijos ir Slovakijos paskutinę minutę atšaukė savo atvykimą, nes pirmieji turi staigiai susimažinti savo biudžetą ateinantiems metams, o antrieji atlaikyti kraštutinių dešiniųjų spaudimą apskritai dėl tarybos veiklos principų, nes nepriklausomi tarybos sprendimai nesutampa su dabartinių valdančiųjų siekiu konstruoti tvirtą galios piramidę,“ – komentavo Asta Pakarklytė. 

Intensyvios diskusijos palietė du kultūros ir meno organizacijų Europoje patiriamus iššūkius – prisitaikymą prie pokyčių pasaulinių krizių metu ir galios dinamiką bei piktnaudžiavimą valdžia. Susirinkusieji dalijosi savo šalių ir atstovaujamų organizacijų kontekstu bei kylančiomis problemomis, diskutavo, kaip naviguoti eksponentinių pokyčių kontekste, tokių kaip, geopolitiniai iššūkiai, karai, migracijos ir sankcijos, kurie iššaukia atšaukimo kultūrą, įskaitant ir savicenzūrą, kylantis pragyvenimo lygis ir galima ekonomikos recesija, dažniausiai vedanti į biudžetų karpymus ir darbuotojų atleidimus, visuomenių poliarizacija ir pasitikėjimo krizė, dirbtinio intelekto proveržis ir t.t. 

„Pagrindinė problema – kaip padėti Ukrainai nugalėti“ 

„Šį kartą susitikimo temos buvo sunkiasvorės, persmelktos geopolitinių pokyčių Europoje, įžvelgiant daugiau grėsmių nei pozityvaus potencialo. Tokioje perspektyvoje stabilumas, tvarumas, status quo išlaikymas yra geriausia, ką galima turėti, kalbant tiek apie biudžetus, tiek apie veikimo principus“, – pasakojo A. Pakarklytė.  

Diskusijos palietė ir galios netolygumų klausimą ir kaip tai keičia visuomenės suvokimą bei pasitikėjimą viešosiomis organizacijomis. Kokie yra visuomenės lūkesčiai institucijoms, įgyvendinančioms kultūros politiką, kaip įgyti, išlaikyti ar susigrąžinti pasitikėjimą, kaip išsaugoti „pagarbaus atstumo“ principą populizmo plėtros ir demokratijos nuosmukio Europoje kontekste ir kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp kultūros lauko ir politiką formuojančių institucijų?  

„Ir galiausiai akivaizdu, kad akistatoje su Ukrainos iššūkiais, vietinės problemos yra tiesiog kitos kategorijos. Ukrainos netektys ir traumos yra šiurpinančios, 50 tūkst. kūrėjų išvyko, 20 % menininkų nebekuria, nes prarado motyvaciją arba fizines galimybes, daugiau kaip 1800 kultūros objektų sunaikinta arba suniokota, kultūros biudžetas smuko 4 kartus ir čia net nepradedant kalbėti jautriausia tema apie prarastas gyvybes, artimųjų netektis, smarkius sužalojimus. Tokioje perspektyvoje išryškėja pagrindinė problema – kaip padėti Ukrainai nugalėti.“ – teigė Asta Pakarklytė. 

2003 m. įkurta Tarptautinė menų tarybų ir kultūros agentūrų federacija vienija menų tarybas, kultūros ministerijas ir kitas kultūros politikos institucijas daugiau nei 70 pasaulio šalių ir yra sudaryta iš 5 skyrių: Afrikos, Amerikų, Azijos, Europos ir Ramiojo vadenyno. 



« Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaPranešėjų apsaugaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos