PagrindinisNaujienos

Naujienos

Mobilumo stipendijoms paskirta daugiau kaip 172 tūkst. eurų

2024 m. gegužės 15 d.
Mobilumo stipendijoms paskirta daugiau kaip 172 tūkst. eurų 14-oji Kauno bienalė „Artumo geografija“, Nino Kvrivishvili „Do You Want to Live in Paradise“, 2019, nuotr. Guram Kapanadze

Lietuvos kultūros taryba skyrė 82 mobilumo stipendijas kultūros ir meno kūrėjams. Iš viso mobilumo veikloms paskirstyta daugiau kaip 172 tūkst. eurų. 2024 m. antrajame mobilumo stipendijų kvietime kultūros ir meno kūrėjai iš viso pateikė 226 paraiškas. Po administracinės patikros, ekspertams vertinti buvo perduota 217 iniciatyvų, skirtų tarptautiniam bendradarbiavimui, partnerystėms megzti, tobulinti meistriškumą, dalyvauti rezidencijose ar kitose veiklose užsienyje. 

„Tokio mobilumo stipendijų pareiškėjų aktyvumo antrame kvietime neturėjome nuo priešpandeminių metų. Džiaugiamės, kad kūrėjai atsigavo ir planuoja įvairias išvykas į užsienį, intensyvina tarptautinius sumanymus, įsitraukia į tinklaveiką, siekia įgyti žinių ir jomis dalintis, pagaliau, plėsti akiratį ir augti. Kadangi maksimalus mobilumo stipendijos dydis nuo šių metų paaugo 25 proc., pakildamas iki 4800 eurų, kai kuriems stipendininkams galėjome skirti didesnes sumas tolimesnėms kelionėms ir ilgesnėms jų veikloms. Vis dėlto, tokių dalis nedidelė, nes ekspertų grupės paprastai rekomenduoja, o tarybos narių susirinkimas siekia palaikyti kuo ilgesnį skirtų stipendijų sąrašą pagal galimybes“, – teigė pirmininkė Asta Pakarklytė. 

Iki birželio 3 d. (imtinai) vyksta trečiasis mobilumo stipendijų konkursas. Paraiškos priimamos atnaujintoje LKT IS 2.0. Rezultatus planuojama paskelbti ne vėliau kaip iki 2024 m. rugsėjo vidurio.  

 

Mobilumo veiklos net 32 šalyse 

„82 stipendijų sulaukę menininkai mobilumo veiklas vykdys 32 šalyse. Dažniausios kryptys yra JAV (14 stipendininkų) ir Europos žemynas. Pavyzdžiui, Vokietijoje viešės 13 stipendininkų, Jungtinėje Karalystėje – 9, Italijoje – 8, Prancūzijoje – 7. Skirtos mobilumo stipendijos leis Lietuvos menininkams keliauti ir į tolimesnius kraštus. Pavyzdžiui, 1 stipendininkas vyks į Lotynų Ameriką (Argentiną), 2 į Afriką (po 1 į Ganą, Keniją), 8 į Aziją – 3 į Japoniją, po 1 į Sakartvelą, Nepalą, Vietnamą, Taivaną ir Pietų Korėją“, – komentavo Stebėsenos ir analizės skyriaus vyresnysis analitikas Martynas Tininis. 

 

Vidutinis mobilumo stipendininkų amžius yra 37 metai 

Mobilumo stipendijos skirtos įvairaus amžiaus kūrėjams bei kultūros ir meno atstovams. Vidutinis mobilumo stipendininkų amžius yra 37 metai. Šiame kvietime jauniausias kūrėjas yra 24 metų, jam skirta muzikos srities stipendija, o vyriausias – 71 metų literatūros srities atstovas.  

„Analizuojant mobilumo stipendijas pagal amžių galima pastebėti tam tikras tendencijas ir išskirtinumus. Šiek tiek jaunesni kūrėjai pastebimi 4 srityse – cirke, muzikoje, šokyje, ir teatre. Jų vidutinis amžius 32–35 metai. Architektūros, dizaino, literatūros sričių, etninės kultūros ir tautodailės, muziejininkystės stipendininkai šiek tiek vyresni, jų vidutinis amžius yra 48–56 metai“, – sako M. Tininis. 

 

Mobilumo veiklų ir iniciatyvų įvairovė 

Daugiausiai mobilumo stipendijų (18) skirta muzikos srityje, paskirstant daugiau kaip 32 tūkst. eurų. Kompozitoriai, muzikos kritikai ir atlikėjai ketina dalyvauti rezidencijose JAV, vykti į tarptautinius festivalius Švedijoje, Italijoje, konferenciją Suomijoje, kelti kompetencijas Italijoje, Ispanijoje, Anglijoje, vykdyti tinklaveiką Japonijoje ir kt.  

Tarpdisciplininio meno kūrėjams skirta 13 stipendijų dalyvauti rezidencijose – Tarptautinėje studijoje ir kuratorių programoje Niujorke, Švedijos elektroakustinės muzikos centre, „Molt“ Berlyne, vykti į Tarptautinės šiuolaikinio meno kuratorių asociacijos kongresą Šveicarijoje, 15-ą Gvangdžu bienalę bei tarptautinį simpoziumą Pietų Korėjoje, vykdyti tyrimus Estijoje, Vokietijoje, JAV ir kita. Jiems paskirstyta daugiau kaip 35 tūkst. eurų. 

Dailės srities profesionalams suteikta 12 stipendijų, iš viso daugiau kaip 29 tūkst. eurų. Jie ruošiasi vykti į stažuotes Šiuolaikiniame meno centre Estijoje, Mozaikos restauravimo mokykloje Ravenoje, Italijoje, tarptautinį renginį „Brangakmenių drožyba“ Vokietijoje, taip pat dalyvauti „Heritage Space“ rezidencijoje Vietname, „La Ira de Dios“ Argentinoje, konferencijoje „Kultūrinės heterologijos ir demokratija II“ Estijoje, pristatyti Lietuvos menininkus „Chicago EXPO“ ir kt. 

9 stipendijos skirtos teatro srityje. Stipendininkai planuoja kelti kvalifikaciją tarptautiniame šešėlių teatro festivalyje Vokietijoje, Vest Endo muzikiniuose teatruose Anglijoje, „Gob Squad“ kūrybinėse dirbtuvėse Venecijos bienalėje Italijoje, stažuotis Suomijos teatruose „Q-teatteri“, „Espoo Teatteri“, „Teatteri Telakka“, „Tehdas Teatteri“, skaityti pranešimą tarptautinėje FEST istorijų pasakojimo Europos federacijos konferencijoje Škotijoje ir kt. Jiems paskirstyta daugiau kaip 18 tūkst. eurų. 

8 stipendijos suteiktos dizaino srities pareiškėjams, iš viso beveik 14 tūkst. eurų. Dizaino stipendininkai dalyvaus „Château de la Haute Borde“ rezidencijoje Prancūzijoje, meninio tyrimo rezidencijoje Nepale, vyks į marmuro dirbtuves Italijoje, tyrinės grafinį dizainą leidykloje „Good Press“ Škotijoje, skaitys pranešimą konferencijoje Niujorke ir kt.  

 

Šokio srities pareiškėjams skirtos 6 stipendijos dalyvauti „b12“ seminaruose Vokietijoje, stepo šokio meistriškumo kursuose su Jacku Evansu Lenkijoje, afrošokių kursuose Ganoje, Tarptautiniame šiuolaikinio šokio seminare „Riga/on 2024“ Latvijoje, „Countertechnique“ šokio praktikoje Nyderlanduose ir kt. Jiems paskirstyta daugiau kaip 9 tūkst. eurų. 

Literatūros srities profesionalams suteiktos 5 stipendijos, iš viso beveik 10 tūkst. eurų. Literatūros stipendininkai ruošiasi dalyvauti kultūros forume Sakartvele, rezidencijoje Prancūzijoje, 39-ąjame tarptautiniame IBBY kongrese Italijoje, tarptautiniame poezijos festivalyje Kenijoje, Kioto rašytojų rezidencijoje, kituose renginiuose Japonijoje. 

Fotografijos srities konkurso dalyviams skirtos 3 stipendijos dalyvauti meno rezidencijoje „Aviário Studio“ Portugalijoje, pristatyti savo kūrybą ir vesti dirbtuves Diuseldorfo Roberto Schumanno aukštojoje mokykloje Vokietijoje, taip pat stiprinti žinias ir įgūdžius apie fotospaudą ir gamybą. Jiems paskirstyta 8,6 tūkst. eurų.  

Po 2 stipendijas suteikta cirko srities, muziejininkystės, etninės kultūros pareiškėjams, iš viso 12 tūkst. eurų. Cirko srities atstovai rengiasi dalyvauti bufonados žanro seminare tarptautinėje teatro mokykloje „École Philippe Gaulier“ Prancūzijoje, „Circus Dance“ festivalio diskusijose, paskaitose ir kūrybinėse dirbtuvėse Vokietijoje bei 7 dienų rezidencijoje „Bidston Observatory“ Anglijoje. Muziejininkystės stipendininkai planuoja stažuotis muziejų restauravimo ir tyrimų centre C2RMF Paryžiuje ir Klivlando lietuvių kultūros ir dokumentavimo centre JAV. Etninės kultūros srityje stipendijas gavusieji rengiasi dalyvauti „Trelleborg Viking Festival 2024“ Danijoje ir festivalyje „Muzikavimo dūdmaišiu tradicijos Kroatijoje ir Vengrijoje“.  

Po 1 stipendiją skirta architektūros ir bibliotekininkystės srityse, iš viso 3,2 tūkst. eurų. Stipendininkai ketina dalyvauti Baltijos studijų pažangos asociacijos konferencijoje Jeilyje bei 22-ojoje mobiliųjų bibliotekų konferencijoje ir Bibliobusų festivalyje Slovėnijoje. 

Lietuvos kultūros tarybą sudaro pirmininkė, muzikologė Asta Pakarklytė, tautinių mažumų atstovas Dainius Babilas, aktorė dr. Elzė Gudavičiūtė-Puskunigė, teatro kritikas Vaidas Jauniškis, muzikologė Jūratė Katinaitė, istorikas dr. Rimvydas Laužikas, skulptorius ir kino kūrėjas Deimantas Virgilijus Narkevičius, architektas Rolandas Palekas, literatūrologas dr. Dainius Vaitiekūnas, kultūros vadybininkė Rita Valiukonytė, etnologė dr. Aušra Žičkienė. 



« Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaPranešėjų apsaugaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos