Valstybės paramą kultūros ir meno projektams administruojanti Lietuvos kultūros taryba (LKT) skelbia, jog naujasis projektų finansavimo ciklas prasidės rugsėjo 15 d. – būtent šią dieną startuos pirmasis 2016 m. paraiškų teikimo etapas.
LKT kasmet operuoja maždaug 15 mln. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų, tiesa, kultūros lauko poreikis penkis kartus didesnis: 2015 m. gautos 6429 projektų paraiškos (12 proc. daugiau nei 2014 m.), kurių poreikis sudarė daugiau nei 75 mln. eurų.
„Pristatydami 2016 m. projektų finansavimo modelį akcentuojame jo tęstinumą – pagrindinis principas, pagal kurį paraiškas galima teikti ar į bendrąsias kultūros ir meno sritis, arba į labiau specializuotas kultūros programas, išlieka nepakitęs. Tuo tarpu naujos finansavimo programos nukreiptos į humanitarinės literatūros leidybos ir vertimo skatinimą, kultūros darbuotojų kvalifikacijos kėlimo projektus bei atminties institucijų – bibliotekų, muziejų, archyvų – veiklos plėtotę“, - kalbėjo LKT pirmininkė Daina Urbanavičienė.
Dar viena atsinaujinusi Lietuvos kultūros tarybos veiklos sritis – sukurta 2015-18 m. kultūros srities tyrimų koncepcija, kurioje numatytos trys pagrindinės – kultūros infrastruktūros inventorizacijos, kultūros politikos analizės bei kūrybiškumo ir valstybės pažangos modelių kūrimo – kryptys.
„Džiugu ne tik dėl pagaliau perspektyvą įgavusios tyrimų programos, bet ir dėl šio pokyčio principo: atsižvelgę į kultūros ir akademinių bendruomenių siūlymus, koncepciją kūrėme subūrę kultūros ir meno ekspertų grupę. Tas pats principas taikomas ir kitose srityse, pavyzdžiui, kultūros edukacijos sampratos kaitoje. Jau kurį laiką kalbame, jog edukacija – tai visų pirma aktyvus dalyvavimas kūrybiniame procese, tokiu būdu lavinant savąjį kūrybiškumą. Šiais metais šie pokalbiai atsispindi ir edukacijos programos finansavimo sąlygose“, - teigė D. Urbanavičienė.
Aktualizuojant kultūros edukacijos tikslus ir prioritetus bendradarbiavo tiek LKT, tiek Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su šioje srityje jau ilgą laiką besidarbuojančiais kultūros bendruomenės atstovais. Tikimasi, jog aktualizuota kultūros edukacijos samprata ugdys gyventojų savivertę, empatijos ir tolerancijos jausmus, žadins smalsumą bei vaizduotę, sudarys palankias sąlygas asmeninio potencialo atsiskleidimui.
„Būtent tokios edukacijos sklaidą norėtume matyti tiek Lietuvos regionuose, tiek didžiuosiuose šalies miestuose“, – pridūrė D. Urbanavičienė.
Paraiškas pirmajame 2016 m. finansavimo konkurso etape LKT priims iki spalio 19 d. (pirmadienio).
Kultūros srities tyrimų finansavimo konkursas bus paskelbtas rugsėjo pabaigoje. Apie naujosios LKT tyrimų koncepcijos pristatymą bus pranešta www.ltkt.lt jau netrukus.